Is het verplicht om richtingaanwijzers te hebben op de motor?

Dit staat beschreven in de Regeling Voertuigen:

Artikel 3.4.41

Motorfietsen die in gebruik worden genomen na 16 juni 1999, moeten zijn voorzien van:

  • grote lichten, dimlichten,
  • stadslichten,
  • richtingaanwijzers,
  • achterlichten,
  • remlichten,
  • een installatie ter verlichting van de aan de achterzijde van het voertuig aangebrachte kentekenplaat en
  • niet-driehoekige rode retroreflectoren aan de achterzijde van het voertuig, die voldoen aan het bepaalde in richtlijn 97/24/EG.

Motorfietsen die in gebruik worden genomen na 31 oktober 1995 doch voor 17 juni 1999 moeten zijn voorzien van:

  • grote lichten en dimlichten, die voldoen aan het bepaalde in richtlijn 97/24/EG of richtlijn 76/761/EEG
  • stadslichten die voldoen aan het bepaalde in richtlijn 97/24/EG
  • richtingaanwijzers die voldoen aan het bepaalde in richtlijn 97/24/EG of richtlijn 76/759/EEG
  • achterlichten die voldoen aan het bepaalde inrichtlijn 97/24/EG
  • remlichten die voldoen aan het bepaalde inrichtlijn 97/24/EG
  • een installatie ter verlichting van de aan de achterzijde van het voertuig aangebrachte kentekenplaat, die voldoet aan het bepaalde in richtlijn 97/24/EG
  • niet-driehoekige rode retroreflectoren aan de achterzijde van het voertuig, die voldoen aan het bepaalde in richtlijn 97/24/EG.

Motorfietsen die in gebruik worden genomen na 31 december 1994 doch voor 1 november 1995, moeten zijn voorzien van:

  • een groot licht en een dimlicht, die voldoen aan het bepaalde in richtlijn 97/24/EG of richtlijn 76/761/EEG
  • richtingaanwijzers die voldoen aan het bepaalde in richtlijn 97/24/EG of richtlijn 76/759/EEG
  • een achterlicht dat voldoet aan het bepaalde in richtlijn 97/24/EG
  • een remlicht dat voldoet aan het bepaalde in richtlijn 97/24/EG
  • een installatie ter verlichting van de aan de achterzijde van het voertuig aangebrachte kentekenplaat, die voldoet aan het bepaalde in richtlijn 97/24/EG:
  • een niet-driehoekige rode retroreflector aan de achterzijde van het voertuig, die voldoet aan het bepaalde in richtlijn 76/757/EEG.

Je mag wanneer je richtingaanwijzers heb, ook je hand uitsteken. Dit staat in het RVV '90:

Art. 55 Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens 1990
Bestuurders van een motorvoertuig en bromfietsers moeten een teken met hun richtingaanwijzer/arm geven, indien:

  • zij willen wegrijden
  • zij andere bestuurders van een motorvoertuig willen inhalen
  • zij de doorgaande rijbaan willen oprijden en verlaten
  • zij van rijstrook willen wisselen

alsmede bij alle andere belangrijke zijdelingse verplaatsingen.